סקירה כללית לבעיות עמוד שידרה

כאבי גב במהלך החיים

כ- 80 -85% מהאנשים יסבלו מכאבי גב במשך חייהם, ויעידו על כאבים בלתי נסבלים, הגורמים לתחושת חוסר אונים, שכיבה ממושכת במיטה ואובדן ימי עבודה. מקורם של כאבי גב בגיל צעיר שונים מכאבי גב המופיעים בגיל הביניים או בגיל המבוגר. ככלל כאבי גב בשנים הראשונות לחיים אינם שכיחים ואם ילד/ה מדווח/ת על כאבי גב יש לפנות לרופא המשפחה.
בגילאי 20 – 40 נגרמים רוב כאבי הגב מבעיות בשרירים וברצועות וחולפים, ברוב המקרים, בחודש הראשון, באמצעות מנוחה ונטילת תרופות נוגדות דלקת ונוגדות כאב. כאבים שלא חולפים תוך חודש או שישה שבועות, או כאבים המקרינים לרגל מצביעים, בגיל זה, על בלט דיסק, או פריצת דיסק. במקרים אלו מומלץ לפנות לרופא מומחה עמוד שדרה.
עם העלייה בגיל גוברת שכיחות ותדירות הופעת כאבי הגב. 
מגיל 40 ואילך חלק ניכר מכאבי הגב נגרמים כתוצאה מבעיות בשרירים וברצועות, וחולפים תוך זמן קצר. יחד עם זאת, בשנים הללו שכיחות בעיות ניווניות שחיקתיות במפרקים שבין חוליות עמוד השידרה ו/או בדיסקים. השחיקה גורמת לכאבים בגב, בשינויי תנוחה בישיבה או בשכיבה. בעיה נוספת אופיינית בגיל זה הינה היצרות של תעלת השדרה, הגורמת ללחץ על העצבים ולתסמינים המופיעים דווקא ברגליים, לדוגמא: כאב והתכווצויות לאורך הרגל, קושי ניכר בעמידה או הליכה (עד כדי קושי בהליכה של מספר מטרים וצורך לעצור למנוחה). ככל שמתבגרים גוברת שכיחותם של גידולים או במקרים חמורים יותר גידולים בעלי גרורות ולכן, מגיל 40 ואילך, כאשר מופיעים כאבי גב יש לפנות במהירות למומחה עמוד שדרה.
בגילאים המבוגרים יותר (בדרך כלל מגיל 70 ומעלה) בעקבות התופעה המוכרת בשם "בריחת סידן" (אוסטיאופורוזיס), יופיעו שברים בעמוד השדרה שמקורם גם בחבלה פשוטה לכאורה לגב , או אפילו מסיבוב קל של הגב.
לרוב ניתן לטפל בכאבים אלו באמצעות תרופות, פיזיותרפיה ורפואה אלטרנטיבית. אבל כאשר הכאבים אינם חולפים אחרי חודשיים, ולא ניכרת הטבה, מומלץ לשקול התערבות כירורגית שמטרתה הקלת הכאב.
רוב האנשים, עדיין, נרתעים מביצוע ניתוחים בעמוד השדרה, הכוללים פתיחה של הגב, צלקות בעור, נזק לשרירים ולרצועות, אפשרות לזיהומים ולהצטלקויות בתעלת השדרה ואף פגיעה בחוט השדרה ובתעלת השדרה. כדי לתת מענה לפחדים אלו ולפתור את בעיית כאבי הגב, פותחו בשנים האחרונות הליכים כירורגיים זעיר-פולשניים, הנעשים באמצעות חתכים זעירים. בניתוחים אלו הסכנות לפגיעות שתוארו קטנות משמעותית.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים